100 TL ve üzeri alışverişlerinizde Kargo BEDAVA | Müşteri Hizmetleri 0850 532 6725
Sepetim (0)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Sepetim (0)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Kış Lastiği

Sırala

Roadstone 195/70R14 91T EURO-WİN Kış Lastiği

YKR14003
Mevsim:
1956016
251,34 TL

Kış Lastiği

Hareket halindeki araç ile yol arasındaki tek temas noktası olan lastikler, güvenli bir sürüş için hayati önem taşıyor. Özellikle; buzlu, ıslak, kaygan zeminlerde aracın hakimiyetinin ve can güvenliğinin sağlanması için uygun lastik değişimini zamanında yapmak gerekiyor. Aksi durumda kazalar ve hatta can kayıpları kaçınılmaz hale gelebiliyor. Bu nedenle kazaları ve kazalardaki kayıpları minimum seviyeye indirmede kış lastikleri büyük oranda fayda sağlıyor. Çünkü kış lastikleri zorlu hava koşullarında yol ile güvenli bir temas sağlayarak arabanın yol tutuşunu artırıyor. Bu da özellikle karlı ve buzlu yollarda aracın yolda güvenle ilerleyebilmek için önemli bir faktör.

Yol güvenliğini sağlayabilmek için sadece kış lastiğini yaz lastiği ile değiştirmek yetmiyor. Lastikler arasından en uygun ve en iyi yol tutuşuna sahip olan ürünü seçmek gerekiyor. Doğru kış lastiğini seçebilmek içinse lastikler ve araca uyumlulukları konusunda bazı teknik bilgilere sahip olmak gerekiyor. Bu bilgiler dışında alınacak lastiklerin yanlış seçilmesi can güvenliğini tehlikeye atabileceği gibi yakıt tüketimini de artırabiliyor.

Kar lastiği olarak da bilinen kış lastikleri özel olarak tasarlanıyor ve bir dizi testten geçiriliyor. Kış lastiği alırken sadece teknik özellikleri değil yaşanılan şehrin hava şartlarını da dikkate almak doğru seçimi yapabilmek için önem taşıyor.

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiği kategorisinde çok sayıda markaya ait oldukça geniş bir lastik skalası kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu seçenekler arasından tercih yapmaya başlamadan önce aracın standart lastik ebadının dikkate alınması ve kış lastiklerinin bu ebada göre seçilmesi gerekiyor. Lastiklerin, aracın standart lastik ebadından daha geniş olması durumunda lastiklerin yol tutuşu azalıyor ve kızaklanmaya neden olabiliyor. Kullanılacak tüm kış lastiklerinin aynı ebat ve aynı kaliteye sahip olması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Farklı kalite ve ebatta lastik kullanımı sonucunda sağa/sola çekme sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle bu tarz sorunlarda uzun yola çıkmak ciddi boyutlarda güvenlik riski oluşturuyor.

Kış lastiği seçimi yapılırken diş derinliğinin 3 milimetrenin altında olmamasına dikkat ederek karar verme sürecine başlayabilirsiniz. Bu standardın altına inen lastiklerde buzlu, karlı ve ıslak zeminlerde performans düşüşleri yaşanabiliyor. Yine sorun yaşanmaması için lastiğin yük sınıfının orijinal lastiklerinden daha düşük olamaması ve lastik üzerinde kış lastiği etiketinin yer alması önem taşıyor. Kar lastiği adıyla satılan bazı lastikler, kar üzerinde iyi sonuç vermesine karşın kuru ve ıslak zeminlerde kötü sonuçlar verebiliyor. Bu nedenle “kar lastiği” adıyla satılsa dahi iyi bir kış lastiği olmayabiliyor. İyi bir kış lastiğinin karlı yollarda fren ve çekiş gücü açısından yeterli olması gerekiyor. Ancak bu kadarı de bir kış lastiğinin iyi olarak değerlendirilebilmesi için yeterli değil. Kış lastiklerinin aynı zamanda kuru ve ıslak zeminlerde yaz lastiğine en yakın performansı vermesine de dikkat edilmeli.

Kış Lastikleri Hasar ve Kayıpları Önler

Kış lastiği alma aşamasında yaşadığınız bölgedeki mevsimsel koşulları dikkate alarak iyi bir seçim yapabilirsiniz. Lastiklerin takılma zamanı hava koşullarına göre ekim-kasım ayları, çıkarılma dönemi olarak ise mart-nisan ayları olarak belirlenebilir. Lastikleri satın almadan önce yakıt tüketim oranına ve kabin içi sese de dikkat edilmeli. Çünkü kış lastikleri yapıları gereği yakıt tüketimini artırıyor ve eğer tüketim oranı dikkate alınmazsa ciddi bir yakıt külfeti oluşturabiliyor. Öte yandan doğru kış lastiği seçimi ile olası kazalar önlendiği gibi kazaların yaratacağı maddi ve bedeni hasarlar da önlenmiş oluyor.

Kış lastikleri, özellikleri karşılaştırılarak her bütçeye ve her araca uygun niteliklere sahip modeller arasından seçim yapılarak İnternet'ten güvenle satın alınabiliyor. Kullanılan kış lastikleri, bahar aylarında çıkarıldıktan sonra temiz bir şekilde, hasar görmeyecekleri bir depoda saklandıkları takdirde her sene yeni lastik almak yerine daha uzun sürelerde de kullanılabiliyor.

LASTİK BUL
LASTİK BUL
HIZLI LASTİK BUL
LASTİK BUL
EBAT GİR
LASTİK BUL